Basın Bülteni

10 Ocak 2019

Messe Stuttgart yeni salonuyla ivme kazanıyor: 2018’de yüzde 20 büyüme!

Messe Stuttgart, 2018'de genişletilmiş bir fuar alanıyla yola çıktı: Yeni 10. Salon sayesinde şirket ciro ve gelirinde rekor sonuçlar elde etti. Messe Stuttgart an itibariyle 178 milyon Euro ciro bekliyor. Bu da kiralar ve vergiler hariç 34 milyon Euro tutarında kazanca ve aynı derecede başarılı bir yıl olan 2016'ya göre bile %20 artışa tekabül ediyor. Bu ön rakamlar, bugün (10 Ocak 2019) başkanlar Ulrich Kromer von Baerle ve Roland Bleinroth tarafından yeni yıl basın toplantısında açıklandı.

Konuyla ilgili konuşan Ulrich Kromer şöyle belirtiyor: “Stuttgart'taki ticaret fuarı ve konferans işi büyümeye devam ediyor. Yüzde 15 daha geniş fuar alanıyla bile, Avrupa'nın en dolu fuar alanlarından biriyiz. Faaliyete başladığının ilk yılında, Paul Horn Salonu’nda 16 etkinlik yer aldı. Bu doğru bir yatırımdı ve meyvelerini vermeye başladı."

Ocak ve Aralık ayları arasında düzenlenen 65 ticaret fuarına 1.36 milyondan fazla ziyaretçi geldi. 2018 yılında Stuttgart fuar alanında rekor bir sayı olan 23.571 katılımcı temsil edildi. Başkan Roland Bleinroth, Stuttgart merkezli şirketin uluslararasılaşma stratejisinin başarısından özellikle memnun görünüyor.

Konuyla ilgili konuşan Bleinroth, "52 ülkede yaptığımız çalışmalar karşılığını veriyor. Katılımcılarımızın neredeyse yüzde 30'u ve ziyaretçilerimizin yüzde 10'undan fazlası artık yurtdışından geliyor” dedi. Bunun tüm bölgeye fayda sağladığı bir gerçek.

Genişleyen fuar alanından en çok Messe Stuttgart'ın veya konuk etkinlik organizatörlerinin düzenlediği daha büyük etkinlikler kazanç sağlıyor. Dolayısıyla, seyahat fuarı CMT, gastronomi fuarı INTERGASTRA/GELATISSIMO, dünyanın öncü panjur, kapı ve güneş koruma sistemleri fuarı R+T, metal işleme sanayisinin buluşma noktası AMB ve lojistik fuarı LogiMAT gibi 2018 yılında düzenlenen çeşitli fuarlarda hem katılımcı hem de ziyaretçi sayılarında rekor seviyelere ulaşıldı.


Messe Stuttgart International olumlu yönde gelişiyor

Messe Stuttgart International, Çin, Brezilya ve Türkiye'de düzenlenen ve 2.000'den fazla katılımcı ve 150.000'den fazla ziyaretçi çeken 12 başarılı etkinliğiyle, 2018 yılında da bir önceki yılın olumlu gelişimini sürdürdü.

2019'da ise Messe Stuttgart'ın "Uluslararası Ekibi", Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı (BMWi) ve diğer kurumlar adına Bangkok'ta ASEAN bölgesinin en büyük metal işleme fuarı olan Metalex'i düzenleyecek.


Messe Stuttgart hakkında:

Messe Stuttgart, toplam 178 milyon Euro cirosu ve 34 milyon Euro kârı ile, Almanya'nın önde gelen ticaret fuarı şirketlerinden biridir. Her yıl 23.500'den fazla katılımcı, 120.000 metrekarelik bir fuar alanında, 40.000 metrekarelik bir açık alanda ve bitişiğindeki ICS'de (Stuttgart Uluslararası Kongre Merkezi) esnek kullanım sağlayan yaklaşık 33 toplantı odasıyla ürünlerini ve hizmetlerini 1.36 milyon ziyaretçiye sunuyor. Messe Stuttgart, 52 ülkedeki müşterilerine üç iştirakı, 19 uluslararası temsilcisi ve çok sayıda satış ortağı aracılığıyla hizmet vermektedir.